I slutet av förra veckan packade jag in familjen i bilen och styrde kosan mot Kapellskär för att ta färjan över till Åland. Målet med den lilla utflykten som innefattade en natt på hotell var familjemys, äta god mat och köra runt på Åland för att se vad övärlden har att erbjuda. Att ålänningarna älskar jänkebilar, och att det finns ett väldigt stort antal amerikanska bilar på öarna i förhållande till folkmängden, gjorde förstås sitt till när resmålet valdes.
Att det rullar SÅ många jänkebilar på Åland hade jag dock ingen aning om. Det formligen kryllar av dem – överallt! Gamla som nya och ovanliga så väl som vanliga jänkebilar siktades i parti och minut. Och såg man dem inte så hörde man dem, bakom ett hus eller en träddunge. Och hörde man dem inte så såg man dem ståendes i villaträdgårdar, bakom uthus, på strandpromenaden i Mariehamn eller ungefär var som helst. Under hela natten bluddrade det förbi V8:or utanför hotellfönstret.
Det stora antalet amerikanska bilar på Åland bekräftades också av samtliga ålänningar jag talade med om saken. Detta inbegrep före ordföranden i Ålands största jänkebilsklubb Oldtime Cruisers (snäll men lite blyg kille) samt den heltrevlige ägaren till det helmysiga och opretentiösa krogen Pub Ettan. Detta hak är för övrigt en samlingsplats för Mariehamns raggare, och stöttar den årliga bilträffen i staden.
Kontentan: Jag kommer att besöka Åland fler gånger! Och är du liksom jag förtjust i jänkebilar, boka en resa med en gång.
De bilar som ingår i fotoserier är:
- Cadillac De Ville 1958
- Cadillac Eldorado 1974
- Chevrolet Bel Air 1957
- Chevrolet Blazer 1985
- Chevrolet Caprice Station Wagon 1980
- Chevrolet Corvette Stingray 1973
- Chevrolet Impala 1959
- Ford F100 Sport Custom 1970
- Ford Galaxie 500 1967
- Ford LTD 1969
- Ford LTD 1972
- Ford Mustang 1967
- Ford Mustang 2007
- Lincoln Town Car 1997
- Mercury Grand Marquis 1995
2011-08-01 kl. 20:14
Snyggt, jag gillade bilden på 57a Chevan skarpt! 🙂
2011-08-01 kl. 20:18
Trots mängder av rörelseoskärpa? Kör 100 % manuellt fotograferande, och hinner inte alltid ställa om mellan olika exponeringar. Var tveksam till denna bild först, men tog sedan med den. Kul att du gillar fotot!