De flesta känner till Dennis Hopper som den kopiöst duktiga skådespelaren som i film efter annan gestaltar skeva personligheter som hela tiden balanserar på gränsen mellan galenskap och förnuft. Därtill en mästare på området.
Det är lätt att glömma bort att han också är en enastående fotograf, något som inte minst framgår i hans bok “A System of Moments”.
Eller av nedanstående två fotografier, varav en råkar vara omslagsbild till just “A System of Moments”.
De som sett filmer som Blue Velvet, Easy Rider, True Romance och Land of the Dead ett antal gånger bör alltså ta sig en närmare titt på Dennis Hoppers fotografier från 60-talets Kalifornien. Ovan omskrivna är bok en lysande start.
2009-06-24 kl. 11:17
En säker källa till nya trevliga uppslag… metica.se/blogg/
2009-06-24 kl. 11:20
Tack. 😀
2009-06-24 kl. 16:08
Mycket stiligt. Skall kolla!
2009-06-25 kl. 18:59
Att mr Hopper är en fantastisk skådespelare visste man ju, men att han dessutom är en fena på att fotografera var nytt för mig.
Tack för tipset. 🙂
2009-06-25 kl. 20:33
Hur var det nu igen, man skulle lära sig en ny sak varje dag?! 😉